Haber

BM: Esad, insani yardım için iki yeni sınır kapısı açmayı kabul etti

Birleşmiş Milletler (BM), Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın, depremlerin ardından uluslararası yardımın ülkeye ulaşması için Türkiye’den Suriye’ye iki yeni geçiş noktası açmayı kabul ettiğini duyurdu. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, silahlı grupların kontrolündeki Türkiye’nin sonundaki Bab el-Selam (Öncüpınar) ve El Rae (Çobaney) kapılarının açılacağını bildirdi. Sınır kapılarının 3 ay süreyle açık kalacağı bildirildi.

Guterres’ten yapılan açıklamada, BM İnsani Yardım Genel Sekreter Yardımcısı Martin Griffiths’in Esad ile görüştüğü ve Esad’ın sınır kapılarını açmayı kabul ettiğini belirttiği belirtildi. Şu ana kadar Şam yönetiminden konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

‘YARDIM ÇOK ACİL BİR DURUM’

Guterres, “Milyonlarca kişiye gıda, sağlık, beslenme, korunma, barınma ve diğer yardım malzemelerinin ulaştırılması son derece acil bir durum” dedi. Başlangıç ​​dönemi için açılış kararını memnuniyetle karşılıyorum.”

BEYAZ KASKLARDAN TEPKİ

Söz konusu açıklamaların ardından Şam yönetiminin kararına İdlib’de yardım kuruluşu olarak faaliyet gösteren El Düstur’a bağlı Beyaz Miğferler’den tepki geldi. Kümenin lideri Raed al Salih, sınır kapılarının açılması kararını kınadıklarını ve bunun Esad’a “bedava siyasi kazanç” sağlayacağını söyledi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu