Ekonomi

Çöp tahvillere ilgi artıyor

Bu yılın çoğu için yüksek volatilite etkisi altındaBüyük ekonomilerin resesyondan kaçınma beklentileri artarken, geri kalan çöp dereceli küresel tahviller, yüksek kredi notlu tahvilleri geride bırakıyor.

Bloomberg endekslerine göre, yüksek getirili küresel dolar cinsi şirket tahvilleri geçen ay yüzde 1 getiri sağlarken, aynı zamanda yatırım yapılabilir nota sahip şirket tahvillerinin sağladığı getiri yüzde 0,2’de kaldı.

Benzer şekilde yılbaşından bu yana yüksek getirili tahvillerin yatırımcılara sağladığı fayda yüzde 6,5 olurken, yüksek kaliteli tahvillerin sağladığı fayda yüzde 3,7 oldu.

Küresel ekonomide son dönemde güçlenen yumuşak iniş senaryoları, riskli tahvillere iki şekilde fayda sağladı. Ekonomiler iyi durumda olduğunda, bu tahvilleri ihraç edenlerin temerrüde düşme olasılığı daha düşüktür ve yüksek spreadleri, yükselen faiz oranları ortamında daha fazla savunma sağlar.

T. Rowe Price Group Portföy Yöneticisi Mike Della Vedova, “Yüksek getirili tahviller son 10 yılda görmediğimiz seviyelerde işlem görüyor ve fiyatlar çok cazip. Burada önemli olan seçici olmaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu