Teknoloji

DART uzay aracı ile Dimorphos asteroitinin çarpışmasının detaylı görüntüleri ortaya çıktı

DART’ın asteroit Dimorphos’a çarpmasının üzerinden neredeyse bir yıl geçti . Ancak olaya ilişkin detaylı görüntüler ortaya çıkmaya devam ediyor. Amatör bir görüntü işlemcisi Jacint Roger PerezÇarpışmayı çeşitli şekillerde gösteren stabilize videolara dönüştürdü ve X hesabında paylaştı.

Perez tarafından düzenlenen birçok videoda Didymos sisteminin çarpışmadan önceki ve sonraki görüntülerinin yanı sıra LICIACube, Didymos ve Dimorphos’u çok fazla hareket ettikleri için bir araya getirmenin ne kadar zor olduğunu gösteren görüntüler yer alıyor.

NASA’nın DART misyonu, insanlığın gök cismini hareket ettirdiği ilk görevdi . Bu görev, türümüzün gerekirse bir asteroiti farklı bir yörüngeye itebileceğini gösterdi; bu, asteroit Dünya ile çarpışma rotasındaysa yararlı olabilir.

DART, Didymos asteroitinin uydusu Dimorphos’un dönemini kapsıyor. yaklaşık 34 dakika kısaltıldı ve kayaların dökülmesine neden oldu. Ancak tüm olaylar uzay aracındaki kameraya kaydedilemediği için İtalyan Uzay Ajansı ( AŞI ) LICIACube’u DART’a yönlendirdi. Bunun sonucunda önümüze bu görüntüler çıktı. Muhtemelen gelecekte daha fazlasını göreceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu