Yaşam

Jochen Proehl’ün PONTOS sergisi Milli Re Sanat Galerisi’nde

Jochen Proehl tarafından hazırlanan PONTOS standı, 2 Şubat 2023 – 11 Mart 2023 tarihleri ​​arasında Ulusal Reasürans Sanat Galerisi’nde görülebilir.

PONTOS standı için bir de kitap yayınlandı. Kitaptaki stant metni Nusret Polat’a ait.

Jochen Proehl, Pontos standında bu kez denizin altındaki toprakla ilgileniyor. Proehl, Pontos serisinde ve daha önceki çalışmalarında mekanın sadece maddi varlığını sunar. Bu bağlamda görsellerinde bitkiler, hayvanlar ve insanlar adına yaşayan bir yaşamın olmadığını da düşünmek gerekir. Bu çalışmalar zamanın başlangıcına olduğu kadar sonuna da işaret edebilir ki bu da aslında tüm zamanı kapsadığı anlamına gelir.

Yunan mitolojisinde Pontos (Deniz), Uranüs (Gökyüzü) ve Ourea (Dağlar) ile birlikte tüm yaşamın partenogenetik kökeni olan Gaia’nın (Yer) üç çocuğundan biridir. Hayat önce karada başlamış, sonra denizde devam etmiştir. Gaia’dan Pontos’a geçen Proehl’ün sanatının esasen dünyanın oluşum anına kadar gittiği ve metaforik anlamda kaydını tuttuğu düşünülebilir.

Sergideki fotoğrafların çoğu camera obscura ile çekildi. Proehl, lens yerine iğne deliği ve içinde analog sinema bulunan basit bir karton kutu kullanıyor. Bu kolay camera obscura, fotoğraflanan görüntüleri su altı görüntülerine dönüştürürken, görüntü işleme için kaynak malzeme sağlar. Stand, çok sayıda geniş formatlı Alu-Dibond üzerine lamine edilmiş 19 C-Print fotoğraftan oluşuyor.

Jochen Proehl, 2005 yılında Ulusal Reasürans Sanat Galerisi’nde açtığı Jochen Proehl’s Appearance World’ün ilk standının ardından 18 yıl sonra Pontos’la seyirciyle buluşuyor.

Jochen Proehl, 1970’lerde İstanbul’da büyüdü. Daha sonra Universität der Künste Berlin’de (daha sonra HdK) fotoğrafçılık eğitimi aldı. 2010 yılından itibaren yeniden İstanbul’da yaşamakta ve çalışmaktadır. Marmara Üniversitesi, Işık Üniversitesi ve Okan Üniversitesi gibi çeşitli üniversitelerde ders vermiştir. 2013 yılından itibaren İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğretim üyesidir.
 
Fotoğraf ve fotoğraf çalışmalarını eşit şekilde sürdüren Proehl, Almanya ve Türkiye’de birçok kişisel sergi açtı ve Avrupa’da karma stantlara katıldı. Jochen Proehl, 2020-2022’de CAM Gallery’de açılan Urban Anatomies ve 45s: Memories of the Aegean adlı iki stanttan sonra Almanya’nın Weilburg kentindeki Rosenhang Museum’da All the Time in the World sergisini düzenledi.

Jochen Proel’e göre Pontos serisi fotoğraflar belirli manzaralar veya anlarla ilgili değil, çok uzun dönemlerle, hatta uzun pozlamalar gibi dünyanın tüm zamanının ağırlaştığı görsel alanlarla ilgili. Proehl, tüm üretim sürecinin sonunda hem medeniyet öncesi hem de medeniyet sonrası bir dünyanın imgelerini yaratmayı hedefliyor.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

yakutiye-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu